Судската администрација си ги бара 40 те одсто од платите што не ги добија за време на штрајкот во 2016

452

Судската администрација кои во Струмица одржаа годишно изборно собрание повторно го актуелизираа прашањето за скратените плати од 40 одсто што ги добија за време на штрајкот во 2016 та. Тогаш тие штрајкуваа оти сакаа да бидат вклучени во измените на законот за судска служба во делот на додатоци од плата но беа казнети со 40 одсто од платите. Според нив тоа биле со одлука а не со решение што било спротивно на законската регулатива

Заложба и понатаму ќе ни остане законски да се регулира прашањето за добивање на додатоци од плата. Секако дека не се откажуваме и од парите што незаконски ни беа одземени за време на штрајкот пред три години. Тое впрочем и досега беше приоритет оти тоа се две болни прашања за судската администрација,, кажа Саше Темелковски кој беше избран за нов претседател на Здружението на судска администрација

Саше Темелковски без ниту еден глас против или воздржан ја доби довербата од членовите на Собранието  на ова  здружение кое брои околу 900 административци. Темелковски доаѓа од Основниот суд во Прилеп и тоа на местото на Борче Митревски кој во два мандати беше претседател на здружението на судската администрација

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.