Струмица ќе додели 220 илјади евра за спортски клубови и тренери во 2019

705

Општина Струмица го распиша конкурсот за поддршка на спортските клубови и здруженија во општината но и за месечна подршка на тренери за што за 2019 година планира да додели 13 милиони и 550 илјади денари или околу 220 илјади евра. Јавниот повик по двете програми ќе трае до 12 февруари до кога сите заинтересирани ќе мора да достават апликации . 

Во делот на финансиска подршка на спортските работници се планира да се подржат 10 тренери кои работат со екипи од прва, втора  лига и младински категории во фудбал, кошарка, ракомет, одбојка и останати спортови. Месечната поддршка изнесува 5 илјади денари а кандидатите мора да докажат дека се дел од регистрирани клубови и рангот на натпреварување

До 12 феврураи трае и јавниот повик за аплциирање за финансиска подршка за спортски клубови и здруженија. На јавниот повик може да конкурираат субјекти кои дејствуваат на територијата на Струмица и кои немаат добиено одредена дотација по програмата за активности во областа на спротот и младите за 2019. Клубовите треба да бидат регистрирани, да го потикнуваат дадениот спорт и да ја реализираат утврдената програма и спорведуваат систем на натпревари

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.