Средношколци од Јане Сандански Струмица, идната недела во Брисел на дебата за демократијата во ЕУ

682

Се надевам и очекувам дека во јуни ќе добиете позитивна оценка и датум за отпочнување на преговори. Вака им кажал евроамбасадорот Самуел Жбогар на струмичките средношколци на средбата во училиштето Јане Сандаски во рамките на кампањата ,,ЕУ за тебе’’ на која  учениците се интересирале кога државата ќе се најде во европското семејство .  Се разговарало и за придобивките од евентуалното членсто но и недостатоците ако Република Северна Македонија не биде дел од ЕУ.

Евроамбасадорот Жбогар на денешната средба меѓудругото им посака успех на  учениците на СОУ ,, Јане Сандански ” од Струмица  кои идната недела ќе отпатуват во Брисел на настанот организиран од Европскиот економски и социјален комитет ‘Your Europe, Your Say’. На овој настан ќе земат ученици од 33 училишта од Европа а од Република Северна Македонија ќе бидат единствено струмичките гимназијалци. Таму учениците ќе дебатираат за изборите 2019 и за демократијата во ЕУ

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.