Сакам финале Кожув-Блокотехна и КУП титулата да остане во Гевгелија, вели градоначалникот Поцков

689

Купoт на Македонија во кошарка ќе се одигра Гевгелија на 15,16 и 17 февруари. КФМ заедно со клубовите Блокотехна и Кожув со подршка на општина Гевелија ставија потпис на договорот за соработка. Спортскиот директор на МКФ, Владимир Темелковски, заедно со Градоначалникот на Општина Гевгелија, Сашко Поцков како и претставниците на клубовите, Ѓорѓи Гетов од КК Кожув и Драган Ристов од КК Блокотехна одржаа куса средба и ги договорија последните детали околу организација за натпреварите од Купот во машка и во женска конкуренција.

Во машка конкуренција ќе играат најдобрите осум екипи по првиот дел од натпреварувањето, и ќе разигруваат меѓу себе по систем првопласирана екипа против последно пласирана екипа (1-8, 2-7, 3-6, 4-5) во рамки на четвртфиналните дуели.

,,Сакам Куп титулата  да остане во Гевгелија, или  Кожув и Блокотехна да се најдат во финалето и да славиме,, ни изјави градоначалникот на Гевгелија Сашко Поцков

Во текот на наредните десет дена организаторите ќе објават одлука за присуство на навивачки групи како и за цената на билетите.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.