Промовирана веб страна за проектот кој ќе ги ублажи последиците од природни катастрофи во Радовиш и Сандански

1570

Во рамките на проектот ,,Заеднички мерки за спречување и намалување на последиците од катастрофи во општините Сандански и Радовиш’’ што го спроведува Центарот за развој на Југоисточниот плански регион од Струмица од програмата за прекугранична соработка со соседна Бугарија, отворен е официјален веб сајт Jointactions . На овој сајт каде може да добијат сите информации поврзани со проектот кој има за цел да се ублажат последиците од климатските промени односно од природни катастрофи.

Проектот почна да се иплементира во општините Радовиш од македонска и Сандански од бугарска страна, при што се планирани повеќе активности. Во Радовиш ќе се уредува речното корито на Сушица од 624 метри која при обилни врнежи од дожд знае да предизвика огромни проблеми од излевањето на водите. Планирани се и други активности  во рамките на овој проект, кој освен инфраструктурни има и едукативни содржини. Сето тоа може да се прочита на веб страната на Joinactions.

Веб страната Jointactions  е креирана со помош на ЕУ преку Интеррег – ИПА Програмата за прекугранична соработка помеѓу Бугарија и Северна Македонија CCI 2014TC16I5CB006. Содржината на оваа веб страна е единствена одговорност на партнерите во проектот – Центар за развој на Југоисточниот плански регион и Општина Сандански

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.