Почна пријавувањето за ,,Street basket’’ турнирот на СОФ 2019 – наградниот фонд 40 илјади

652

Организаторите на Струмица опен фест кој годинава ќе се одржува цели десет недели од јуни до август го објавија повикот за учество на Street basket турнирот кој ќе се одржи од 11 до 13 јуни. Турнирот ќе се одржи од 11 до 13 јуни на кошаркарското игралиште на СОУ ,, Јане Сандански’’ во Струмица а наградниот фонд за турнирот изнесува околу 40 илјади денари за најдобрите три екипи и најдобриот играч

,,Најуспешните три екипи ќе добијат награди во вредност од 6.000 за трето, 12.000 за второ и 18.000 денари за освоено прво место. За најкорисниот играч на турнирот МВП следува парична награда во вредност од 3.000 денари. Учество на турнирот може да земата рекреативци и љубители на кошарката. Пријавувањето е во тек и ќе трае се додека не биде исполнета бројката од 16 екипи кои треба да се состојат од 3+1 играчи а за учество се плаќа котизација од 1 000 денари за што се добива дрес’’ велат организаторите здружението ,, Културно забавен живот’’ кои ги повикаа заинтересираните да пријават екипа на  070 347 416

За време на турнирот односно меѓу одигрувањето на мечевите од трите дена ќе има и забава. На 11 јуни на игралиштето ќе настапиј DJ Tom, на 12 јуни DJ Kiskinov а за финалето гости ќе бидат DJ Popeye and Divizija а слоганот на на годинашново осмо издание на Струмица опен фест  гласи  ,,Ритамот на градот’’

Во текот на месец јуни како што информираа од здружението Културно забавен живот  ќе се одржат 6 настани од спортската програма која вклучува ноќни трки, полумаратон, велосипедски тури, планинарски тури и баскет турнир а за време на десетнеделната програма

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.