Повторно расте бројот на позитивни од ковид-19 во Југоистокот- најмногу во Гевгелија и Струмица

795

Регистрирани се 1.725 новозаразени од коронавирус од  7.472 тестирања, а  починаа двајца болни, соопшти Министерството за здравство. Позитивни се 23 отсто од тестираните, или 4 отсто повеќе од вчера кога беа 19%.

Во градовите од Југоситокот регистрирани се нови 76 позитивни на ковид-19. Најмногу во Гевгелија 32, во Струмица 24, по 8 во Радовиш и Валандово, 3 во Богдацни и во Дојран 1 случај.

Вчера во Југоистокот беа регистрирани 61 позитивен додека на 4 јануари 58 нови случаи на коронавирус.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

Струмица 6405, Активни 183
Гевгелија 3048, Активни 155
Радовиш 1852, Активни 59
Валандово 1078, Активни 70
Богданци 708, Активни 36
Дојран 179, Активни 4

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.