Платите во сите сектори ќе продолжат да растат а пензиите ќе ги зголемиме за 21 %, рече Костадинов од СДСМ

147

Кандидатот за пратеник од СДСМ и коалицијата Можеме Костадин Костадинов во 4 ИЕ денеска кажа дека во следниот мандат платите и понатаму ќе растат за сите работиници бидејки во изминативе две и пол години покажале дека може да се работи чесно одговорно и во интерес на граѓаните

„Можеме“ е чесен домаќински и одговорен пристап, препознаен, автентичен, македонски модел за напредок. Имаме понуда кој носи нова македонска развојна економија, која ги штити работниците и носи повисоки плати и нови работни места. Платите во сите сектори ќе продолжат да растат. До крајот на мандатот минималната плата ја креваме на 20.000 денари. Тоа ќе биде плата повисока за дури 120% од оние 9.000 денари на ДПМНЕ во 2016 година. Просечната плата ќе ја кренеме на 34.000 денари’’ рече Костадинов

Тој најави дека прагот за месечен поврат на ДДВ ќе биде кренат од 600 на 800 денари месечно со што стотици илјади граѓани ќе бидат фикалани инспектори при што најави економија со солиден и одржлив раст од 4%.

,,Стабилната и развојна економија ќе обезбеди пензиите да растат заедно со платите, постојано. Најниските пензии ќе ги покачиме за најмалку 21%.СДСМ го реализира концептот парите назад кај граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ нуди само обнова на режимот кога парите завршуваа во белиот дворец. ВМРО-ДПМНЕ беше против зголемена минимална плата’’ рече Костадинов

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.