Пандевци со победа го почнаа првенството, го надиграа шампионот Шкендија

783

Академија Пандев со победа ја почна новата фудбалска сезона. На стадионот Младост во дербито од првото коло од Првата фудбалска лига, избраниците на Југослав Тренчивски, со голот на Сашко Пандев од слободен удар, беше совладан актуелниот шампион Шкендија од Тетово.

Пандевци одиграа одлично второ полувреме. Дориев внесе свежина во играта на актуелниот освојувач на Купот и ги урниса надежите на шампионите од Тетово за поволен резултат во Струмица. Победата на пандевци ќе беше поубедлива но не ги искористија шансите против Захов.

За истакнување се и одбраните на Чубраковиќ кој беше енигма за фудбалерите на Шкендија. Успеа да ги одбрани заканите по неговиот гол за сигурна победа на својот тим и први три бода за Академија Пандев  во новиот шампионат.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.