Пандевци на чекор до КУП Финале – Миловановиќ и Велинов за 3:1 против прилепска Победа

596

Фудбалерите на Академија Пандев забележаа победа во првиот полуфинален меч од КУПОТ на Македонија против прилепска Победа. На стадионот Младост по мирното прво полувреме, пандевци со головите на Даниел Миловановиќ и Стојанче Велинов направија исчекор во големото финале за КУП титулата што треба да се потврди и во реванш дуелот во април

Резултатот го откри Стојанче Велинов во второто полувреме а за неполна минута гол постигна и штотуку влезениот Даниел Миловановиќ  кој ја запечати судбината на прилепчани со третиот гол.  До финишот на средбата Академија Пандев имаше многу шанси да постигне и четврти гол, но недостасуваше завршниот пас при акциите. Казната за струмичани за пропуштените акции стаса во 80 минута кога Макота намали на 3:1

Во втората полуфинален дуел Беласица дома претрпе пораз од Македонија ГП со 1:0. Реванш дуелите за пласман во големото КУП финале се на 10 април

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.