Општина Струмица нема аплицирано со ниту еден проект на повикот на Еуромакс, реагира општината

475

По денешното соопштение од Еуромакс за интересот за повикот што го објавија со реакција се јави Општина Струмица:

Како транспарентна и отворена Општина којашто секогаш работи во интерес на граѓаните, ја информираме јавноста дека Општина Струмица НЕМА аплицирано со ниту еден проект на Повикот за спонзорирање локални проекти што го објави ЕУРОМАКС.

Во интерес на вистината, проектите коишто се наведени во информацијата на ЕУРОМАКС, а објавена во некои медиуми, се проекти коишто Општина Струмица ги планираше согласно своите приоритети и барања на граѓаните и ќе ги реализира со сопствени средства од буџетот на Општина Струмица.

Во овие проекти е и наведената велосипедска патека во должина од 13 километри, како и спомнатата реконструкција на основни и средни училишта

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.