Од идната недела вакцинација против ковид-19 и без закажан термин по сите пунктови

455

Почнувајќи од 12 јули, секој ќе може да се вакцинира против ковид-19 без разлика дали е пријавен или не се пријавил на веб страницата vakcinacija.mk, соопшти Министерството за здравство. Секој кој сака ќе може да се вакцинира без закажан термин, а паралелно ќе се одвива и вакцинацијата на оние кои се пријавиле на веб-платформата.

Од 12 јули, вакцинацијата ќе се одвива во постоечките вакцинални пунктови од здравствените домови и болниците во државата, а во спортските сали ќе се одвива масовна ревакцинација.

Од Министерството за здравство додаваат дека денеска министерот за здравство Венко Филипче, на состанок со директорите на здравствените домови во државата и членови на Националната работна група за ковид-19 вакцинација, ги утврдуваа насоките за организација на теренска вакцинација која треба да започне од следната недела.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.