Нови 42 позитивни во Струмица, бројката на активни случаи со ковид-19 се зголеми на 285

512

Во последното деноноќие како што информираше Министерството за здравство во земјава се регистрирани 999 лица позитивни на ковид-19 од направени 7 245 тестови а 14 лица починале од компликации на вирусот. Бројката на новозаразени контуинирано расте и во Струмица. За изминатите 24 часа регистрирани се нови 42 позитивини со што бројката на активни случаи се зголеми на 285.

Освен во Струмица нови случаи се регистрирани во: Скопје – 325, Тетово – 184, Гостивар – 132, Куманово – 79, Кичево – 50,  Струга – 33, Охрид – 20, Битола, Кочани и Берово – по 15, Прилеп – 14, Кавадарци и Ресен – по 10, Штип и Радовиш – по 8, Велес – 7, Делчево и Валандово – по 6, Кратово и Македонски Брод – по 5, Дебар – 4, Крива Паланка и Демир Хисар – по 2, Гевгелија и Свети Николе – по 1.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

Струмица 4435, Активни 285
Гевгелија 2201, Активни 4
Радовиш 1209, Активни 40
Валандово 695, Активни 22
Богданци 494, Активни 0
Дојран 133, Активни 1

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.