Нoви 18 позитивни на ковид-19 во Струмица и регионот, бројката на активни случаи 126

391

Во последното деноноќие во земјава регистрирани се 419 нови случаи на коронавирус од направени 3.285 тестирања, додека четиринаесет лица починале од ковид-19, стои во денешната статистика од Министерството за здравство. Нови позитивни случаи се регистрирани и во Струмица и регионот а во Југоистокот новозабоелни има и во Радовиш, Валандово и Гевгелија.

Новозаболени се регистрирани во: Скопје – 188, Прилеп и Кавадарци – по 35, Охрид – 28, Битола – 27, Струмица – 18, Штип – 14, Куманово – 9, Велес и Радовиш – по 8, Ресен – 6, Кичево, Кочани и Берово – по 5, Тетово, Неготино и Делчево – по 4, Валандово – 3, Гостивар, Гевгелија, Пробиштип и Кратово – по 2, Струга, Свети Николе, Демир Хисар, Крушево и Демир Капија – по 1.

Регистрирани се 211 оздравени пациенти од: Скопје – 135, Битола – 18, Кавадарци – 14, Куманово – 9, Штип – 7, Охрид и Кочани – по 5, Велес, Кратово и Богданци – по 3, Ресен и Неготино – по 2, Тетово, Гевгелија, Пробиштип, Струга и Свети Николе – по 1.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови на досега вкупно заболени и активно случаи во Југоистокот е следна:

Струмица 6156, Активни 126
Гевгелија 2814, Активни 79
Радовиш 1760, Активни 66
Валандово 959, Активни 48
Богданци 646, Активни 19
Дојран 168, Активни 5

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.