На стартот Струмица Жени против Виктори Волеј, ова сезона Струмица со дури пет одбојкарски прволигаши

617

Струмица ова одбојкарска сезона  ќе партиципира со дури пет екипи, четири во женска конкуренција  а во машка, Џио Струмица ќе има за задача да ја одбрани двојната круна од последната сезона. Во Првата сениорска лига – жени годинава ќе се натпреваруваат 12 екипи а од Струмица пријавени се екипите на Македонија Макс, Наковски Волеј, Виктори Волеј но и новиот Струмица Жени.

Според ждребката во првото коло ќе има и струмичко дерби и тоа меѓу екипите на новајлијата Струмица Жени и Виктори Волеј. Македонија Макс ја пречекува Ускана а тимот на Наковски Волеј ќе гостува кај Јанта кој ќе оди со пренос на националната МТВ. Натпреварите ќе ги играат од 19 до 21 октомври

Мажите новата првенствена сезона ја започнуваат на 26 и 27 октомври. Првата лига мажи ќе брои девет екипи. Актуелниот шампион и освојувач на Купот, тимот на Џио Струмица, новата сезона ја започнува против УГД Студент во Штип.

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.