Наковски за освојување на титулата ќе стартува како трети – Виктори ги изгуби шансите

957

Наковски волеј од Струмица, трката за освојување на шампионската титула ќе ја стартува од третата позиција. На едно коло до крајот на втората фаза од шампионатот, познато е кои се четири екипи ќе разигруваат за шампионскиот пехар. Во тоа друштво ќе бидат и девојките на Наковски волеј кои во предпоследното редовно коло освоија бод  како домаќинки во дуелот со Работнички Скопје (2:3)

За разлика од Наковски Волеј, во трката за титулата, пласман не успеа да обезбеди Виктори волеј, кој во Скопје беше поразен од Јанта со 3:0 во сетови. На ,,викторијанки,, и беше потребна победа за да останат во игра за плеј офф завршницата, но со поразот, четвртото место им го препуштија на Јанта

Следното коло е последната струмичка ,,пресметка’’ меѓу девојките на Виктори и Наковски. Истата ќе нема резултатско значење и ќе се игра за престиж во струмичката женска одбојка.

Наковски во плеј офф пресметката за титулата ќе игра најверојатно со Работнички Скопје кој во моментов е на втората позиција или со лидерот Работнички жени кои во последното коло ќе треба да слават и да го задржат првото место

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.