Наковски Волеј моќен против Јанта дома а Виктори Волеј со значајна победа во Битола

621

Одбојкарките на Наковски волеј на свој терен забележаа победа против тимот на Јанта со 3:0 во сетови (25:12, 25:12, 25:23) . Со ова победа струмичанки остануваат на тртетата позиција од која повеќе од сигурно ќе ги стартуваат плеј офф натрпеварите. Овој тим кој има 13 победи и 4 порази повеќе од сигурно е дека ќе играт КУП финале со оглед дека го добија тимот на Пелистер од Битола против кого избраничките на Хари Наковски имаат победи во првенството.

Виктори Волеј пак направи изненадување во Битола. Славеше против Пелистер со 3: во сетови, победа со која го ,, грабнаа,, четвртото место за плеј оф завршница. Девојките од Виктори одлично го почнаа дуелот и поведоа со 2:0 во сетови 25:17 и 26:24. Домакинките вратија со 29:27 но на сцена настапија избраничките на Кире Јанков кои четвртиот сет го добија со 25:20 за конечни 3:1

Победа остварија и момците на Џио Струмица во Тетово откако домашниот состав Универзитет Тетово поведе со 2:0 во сетови . И кога помислија дека шампионот по втор пат ќе падне, струмичани се ,, разбудија,, и ги добија следните три сета за победа од 3:2.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.