Медицинарите од СОУ Димитар Влахов од Струмица го одбележаа Денот на здравството

911

Средношколците од СОУ Димитар Влахов од Струмица од здраствената струка образовни профили медицинска сестра, фармацевтски техничар и физиотерапевти го одбележаа Денот на здравството. Во холот на училиштето на три импровизирани штандови, учениците ги презентираа вештните кои ги стекнале низ образовниот процес во функција да помогнат на потенцијалните пациенти

Медицинските сестри мереа крвен притисок но и нивото на шеќерот во крвта кај нивни соученици, професори и гости во училиштето. Учениците идни фармацевтски техничари ги презентираа фармацевтските препарати кои сами ги изработиле по предметите за практична настава и имаат медицинско дејство додека физитерапевтите покажуваа одредени вежби но и масажи за медицинска рехабилитација на телото

,, Освен теоретски знаења, како училиште на идните здравствени работници им даваме и практична обука со цел максимално, средношколците  да бидат подготвени на пазарот на трудот или пак да го продолжат своето школување на некои високообразовни институции,, ни изјави Емилија Котеска професор при СОУ Димитар Влахов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.