Кој ќе го добие третото фудбалско соочување, Беласица и Академија Пандев во недела на Младост

580

Во недела на стадионот Младост, двата струмички прволигаши Беласица и Академија Пандев ќе го одиграт третиот меѓусебен натпревар од ова сезона. Во првите два меча, подобри беа ,,пандевци,, кои во Струмица и Турново славеа победи, но сега ситуацијата е поинаква. Беласица како фенерџија во прволигашкото друштво осетно се засили, а Академијата мора да ја продолжи трката за втората позиција

,,Пресудно за ова  дерби ќе биде која екипа ќе направи помалку грешки, Но сметам дека во третото соочување мегу Беласица и Академија Пандев ќе слави Беласица и се надевам дека бодовите овој пат ке останат на Младост,, изјави  Раде Цицмиловиќ новиот стратег на Беласица кој тврди дека се максимално подготвени за неделното дерби

,,Ќе одлучуваат нијанси и моменти на индивидуална инспирација. Сакам добро време многу лубители на фудбалот на Младот и нека победи подобриот и посреќниот тим,, вели Југослав Тренчовски тренерот на пандевци кој ни подвлече дека Дориев и Стоилов сеуште се под знак прашање дали ќе настапат

Мечот се игра на стадионот Младост во Струмица со почеток во 14 часот. Првата средба заврши со 2:0 а дуелот во Турново со 3:0 за пандевци

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.