ИЈЗ: За една недела во струмичко 12 починати, 365 нови позитивни и 202 оздравени од ковид-19

690

За последите 24 часа, според информациите на минситерството за здравство во Струмица и регионот регистрирани се 9 нови позитивни на коронавирус, 29 пацинети оздравеле а едно лице на 54 годишна возраст починало од компликации предизвикани од вирусот ковид-19. Со денешната ковид статистика, бројката на заболени од почетокот на пандемијата па досега во струмичко изнесува 5126 а во моментов активни се 693 случаи и е петти градо во земјава со најмногу активни

Според Институтот за јавно здравје каде се сублимираат секојденвно бројките од сите здравствени институции од земјава за последната недела (24.08-30.08) во Струмица и регионот регистрирани се 365 позитивни, 202 лица оздравеле а дури 12 пациенти починале.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.