Здружението „Слоу фуд Огражден“ од Босилово почна донаторска акција за уредување на Црквата во Дрвош

207

Здружението „Слоу фуд Огражден“ од Босилово ja почнаа акцијата за собирање донации за изградба на објект во православната црква во населеното место Дрвош  но и за поставување урбана опрема во дел од населените места во општината. Како што најави Сашко Поповски претседател на здружението преку ова донаторска акција што ја промовираа денеска ќе се обидат да помогнат во уредување на црковниот двор со подигање на настрешница за свеќарникот.

Според планот со донаторската акција ќе биде поставена урбана опрема на местото ,,Топла вода’’ а инфраструктурно ќе се уредува и селската чешма во населеното место Секирник за што „Слоу фуд Огражден“ од Босилово ги повикаа сите компании и поединци до Мала Богородица да донираат за да се реализираат предвидените активности

Акцијата  што ја инцириаа од „Слоу фуд Огражден“ ја поддржаа од компанијата Еуромакс рисорис чии преставници изразилое подготвеност да се вклучат во активностите кои треба да го подобрат и унапредат квалитетот на животот во населените места во општина Босилово и струмичкиот регион

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.