За последните 24 часа, 76 лица позитивни со КОВИД-19, објавена статистиката по градови

788

Во последните 24 часа дијагностицирани се 76 случаи со КОВИД-19 од направени 885 тестирања. Оваа е нова бројка која попладнево ја објави Министерството за здравство откако претходно денеска министерот Венко Филипче на прес-конференцијата кажа дека денес има 67 случаи, но напомена дека во текот на денот ќе биде соопштена точната статистика.

Од новите 76 случаи, 52 се од Скопје, 14 од Тетово 14, во Куманово, Велес и Гостивар има по два случаи, а по еден во Штип, Кочани, Пробиштип и Кратово.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 26 оздравени пациенти, во Скопје 12, Куманово 2, Тетово 11 и Гостивар 1.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Струга (56г) примена во болницата на 21 мај како сомнителна на ковид, потврдена позитивна по прием во болница.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.