Зачести палењето суви треви и стрништа во струмичко, настрадаа пчелни семејства и овошни насади

662

За неполни пет дена во струмичко се регистрирани над десетина пожари на отворено предизвикани од човечки фактор. Пожарникарите од ТППЕ Струмица интервенирале на запалени суви треви и нискостеблеста шума заради што настрадале овошни насади а во атарот населеното место Секирник и сандаци со пчелни семејства.

Во текот на вчерашниот дена струмичката пожарна интервенирала  во Баница, Сачево, Куклиш, Муртино, Старо Коњарево, Колешино. Опожарени биле околу 3 хектари површини. Завчера пак се гаснеше во атарите на селата Балдовци,  Дабиља, Свидовица и Просениково каде гореше сува трева и нискостеблеста шума а на излезот од Секирник гореле и сандаци со пчелни семејства

,,Сите пожари се предизвикани од човечки фактор. Апел до земјоделците да не ги палат стрништата во овој сушен период бидејки опасноста од неконтролирано ширење на пожарот е огромна,, велат од ТППЕ Струмица

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.