Задолжителна вакцинација за здравствените работници, а за администрацијата вакцина, ПЦР-тест или потврда за прележан ковид

466

Задолжителна вакцинација против ковид-19 за здравствените работници и препорака за вакцина за вработените во јавниот сектор и локална самоуправа за да може да одат на работа, стои во предлозите од Комисијата за заразни болести до Владата, најави министерот за здравство Венко Филипче по утринскиот состанок.

Комисијата бара мерките за јавниот сектор да стапат во сила 10 дена од донесувањето на одлуката на владина седница, а задолжителната вакцинација за здравствените работници да стапи во сила по 30 дена

Покрај рестрикциите, Комисијата за заразни болести бара инспекторатите и МВР да го ажурираат системот за контрола и да се користат електронските алатки, односно апликациите за верификација на сертификатите со цел да се спречи користењето фалсификати

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.