Жители бараат од Владата да се отвори рудникот кај Иловица

480

Жители од населените места Иловица и Штука бараат од Владата да даде зелено светло да се отвори рудникот за бакар и злато над нивните села, Како што тврдат  бидејки само на тој начин ќе се задржат младите во овој регион бидејки ќе се отворат нови работни места .

„Рудникот треба да почне со работа и да се вработуваат младите и да не бегаат од државата. Своевремено во подготовката на рудникот, од Иловица и Штука беа вработени околу 40 тина лица кои земаа добри плати. Сега се невработени и ако не се отвори рудникот мора да земаат бугарски пасоши и да бегаат. Има деца кои дипломираа рударство и сега каде ќе работат. Тогаш нека ги затворат факултетите.Знаеме колку мооже да се напредвуа со земјоделството ,, коментираа жители кои дадоа отворена подршка да се реализира инвестицијата на Еуромакс на планината Огражден 

Активистите против изградба рудници цврсто стојат на ставот дека во струмичко не е потребен рудник бидејки овој регион е познат по земјоделство. Тоа отворено му го кажаа на премиерот Заев на средбата во Иловица 

„Ние жителите кои сме засегнати имаме цврст став, рудникот да не се  отвори по никоја цена, без разлика што неодамна во собранието се изгласа и законот за минерални суровини , кој забранува користење цијанид и сулфурна киселина.“ – вели Костадин Ристоманов – Здрава котлина.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.