Еден починат, нови 26 случаи со КОВИД-19 и 36 оздравени лица за последните 24 часа, објави министерството за здравство

1134

Нови 26 потврдени случаи на КОВИД-19, 36 оздравени и едно лице почина за изминатите 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Новите потврдени случаи со коронавирус во земјава се во градовите Скопје -11, Куманово -2, Тетово -3, Струга – 6, Битола -1, Гостивар -1, Виница- 1 и Неготино -1. Заболеното лице од подрачна единица Неготино е жител на Демир Капија.

Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со ковид-19 во нашата земја изнесува 1.326, од кои 337 излечени и 57 починати. Во изминатото деноноќие направени се 408 теста. Лицето што почина е пациент на 80 години од Скопје, лекуван на Инфективната клиника од 21 април.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.