Дури 120 лица позитивни на КОВИД-19 во последните 24 часа, во статистиката ја има и Струмица

831

Во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на Ковид-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на својата ФБ страна. По градови најмногу има во Скопје 67, Куманово 19, Штип 16, Тетово 9, Прилеп 4, Велес 2 и по еден во Гостивар, Неготино и Струмица.

Ова е најголема бројка на дневно регистрирани позитивни лица на коронавирус, од почетокот на епидемијата во земјава. Досега највисока бројка имаше на 16 април, 107 лица. Како што објави Филипчем на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 65-годишна пациентка, примена на 28 мај, во Градската општа болница „8 Септември“ почина пациент на возраст од 69 години, хоспитализиран на 1 јуни.

Од вечерва почнува полицискиот час кој во одделни општиниќе биде до понеделник а во други во одредени временски интервали

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.