Девет милиони денари ќе додели Општина Гевгелија за спортот во 2019, најмногу ќе добијат големите клубови

492

Гевгелија со 9 милиони денари општински пари  ќе го поддржува спортот и спортските манифестации ова година. Врз основа на објавениот Јавен повик за финансирање на програми, проекти и манифестации од областа на спортот, до општината биле  поднесени 27 апликации од професионални спортски клубови а комисијата одобри за финансирање  24 апликации.

Најмногу пари околу  8 милиони денари ќе завршат кај  КК „Кожув“, ФК „Кожуф, РК „Партизан“ и ЖРК „Гевгелија’’. Останатиот дел од средствата ќе бидат поделени на фудбалските екипи од населените места,  планинарските клуба, за училишни спортски клубови, за гимнастика, параглајдерство, мото спорт, танц.

Општина Гевгелија во ова година  финансиски ќе ги поддржи и истакнатите општински спортисти, како што е маратонецот Тодор Анчев и младите тенисерки Тина Сламкова и Слободанка Лозановска.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.