Две години по нападот на Собранието, премиерот Заев повторно повика на помирување и подавање рака

702

Две години од организираниот напад на Собранието на 27 април , премиерот Зоран Заев уште еднаш упати порака на помирување меѓу граѓаните оти ќе нема крај ако еден на друг само лошо мислиме и правиме. Вака  одговори премиерот Зоран Заев на новинарско прашање дали лично е задоволен од изречените пресуди за немилиот настан на денешен ден пред две години

,,За мене е многу важно дури низ ваквите тешки процеси да го го изнајдеме  начинот како да се помириме и да си подадеме рака . Малку сме, една шака народ  и верувам дека треба и простување пред овој голем празик  оти нема крај, ако еден на друг само лошо мислиме и лошо правиме . За мене како граѓанин е важно правниот систем да ја исполни својата мисија а тоа е да не се повтори никогаш повеќе. Казните според мене се соодветни за на де се повтори повеќе и да не му  падне на ум на никој друг во иднина да повтори вакви настани кои се трудиме да ги заборавиме сите”, кажа Заев

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.