Градоначалникот Ангов го промовираше МојДДВ меѓу туристите во Дојран со кој се враќаaт пари на граѓаните а се сузбива и сивата економија

642

Првиот човек на општина Дојран Анго Ангов се вклучи во карванот ,,Мој ДДВ’’ кој денеска беше меѓу граѓаните и посетителите во Дојран. Тој на промотивниот штанд заедно со ангажираните од УЈП ги споделуваа информациите со сите минувачи за меракта поврат на 15 отсто од пресметаниот ДДВ преку апликацијата МојДДВ

“Задоволство ми е што имам можност да поддржам една вака значајна мерка со која за прв пат државата враќа пари назад кај граѓаните од една страна но и ја сузбива нелегалната и сивата економија.На тој начин се се зголемуваат наплатата на даноците а со тоа се отвара можноста за поголеми капитални инвестиции во државата а со тоа и во нашата општина,, рече Ангов

Тој апелираше до граѓаните и гостите во Дојран да  бараат да им бидат издадени фискални сметки кога купуваат, да ги скенираат сметките преку апликацијата МојДДВ но и да пријават неправилности до надлежните институции

,,Заедно сите преку овој процес придонесуваме за намалување на сивата економија, што е од исклучитечна важност и за развој општините, меѓу кои и Дојран,, заклучи Ангов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.