Гевгелиски Кожув со победата над крушевчани и без пораз, ја превзеде лидерската позиција во Втората фудбалска лига Исток

846

Фудбалерите на Кожув од Гевгелија ја превзедоа лидерската позиција во Втората фудбалска лига Исток откако во осмото коло славеше победа над Питу Гули од Крушево со 6:1 а главните конкуренти Тиквеш, Беласица и Брегалница кикснаа и освоија само по еден бод.

Чонов, Трајчевски,Чурлинов беа стрелците на головите за гевгеличани кои со 6 тата победа во првенството а без ниту еден пораз се искачија на првата позиција во Втората лига Исток со вкупно 20 бода колку што има и Тиквеш од Кавадарци кој ремизираше со прилепска Победа во гости. Без голови ремизираа и останатите два конкурента Беласица и Брегалница кои денес играа на Благој Истатов во Струмица

Беласица не успеа на свој терен да ја надмудри штипска Брегалница иако имаа игра и неколку шанси. Брегалница од Штип ги затвори сите приоди кон сопствениот гол заради што мораа двата тима да се задоволат со по еден бод.

Кожув со 6 победи 2 нерешни исхода е лидер со 20 бода колку што има и Тиквеш. Трети се фудбалерите на Беласица кои имаат 19 бода.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.