Во Jугоистокот се очекуваат температури и до 40 степени, министерството за здравство со препораки за заштита

497

Под влијание на топол бран, од денеска па во следните денови температурите  во Југоистокот ќе стасаат до 40 целзиусов степен инфорираат од УХМР. Најтопло ќе биде во среда кога се очекуваат највисоките температури. Како што подвлекуваат од денеска па и нредните два целата држава ќе биде зафатена со температури од жолта, алертна, фаза.

,,Под влијание на топол бран утре и во среда максималните температури насекаде ќе бидат над 30, а на повеќе места ќе надминат и 35 степени. Зголемената влажност на воздухот ќе допринесе да се има чувство дека температурите се повисоки од измерените. Од среда до петок во попладневите часови ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи.

Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита од високите температури: да избегнуваат престој на отворено во периодот од 11 до 17 часот, да носат светла и лесна облека, а при директна изложеност на сонце да носат заштитни очила и капа. Да се  консумира лесна храна и повеќе течности.На хронично болните лица им се препорачува редовно земање на пропишаната терапија.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.