Во Југоистокот нови 8 позитивни на ковид-19 со кои бројката на активни е 294 случаи

405

Во последните 24 часа се регистрирани 227 нови случаи на ковид-19 од направени 2.595 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Новите случаи се од: Скопје – 128, Куманово – 15, Прилеп – 12, Штип – 11, Крива Паланка – 9, Кавадарци – 8, Битола и Свети Николе – по 6, Охрид, Струмица и Неготино – по 5, Велес и Пробиштип – по 4, Тетово – 3, Гевгелија – 2, Кочани, Радовиш, Делчево и Виница – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 15 починати лица: 6 од Скопје (75г,75г,70г,76г,64г и 64г), по едно од Прилеп (79г), Битола (88г), Велес (72г), Кавадарци (63г), Охрид (82), Штип (69г), Крива Паланка (41г), Пробиштип (86г), и Кратово (66). Од пријавените лица, 14 се починати во болнички услови,а само едно лице е починато дома.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

Струмица 5886, Активни 141
Гевгелија 2524, Активни 85
Радовиш 1582, Активни 48
Валандово 84, Активни4 17
Дојран 143, Активни 3

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.