Во Струмица, 40 тина актери во ,,трка’’ за наградата за најдобро актерско достигнување – почнува ФКТ ,, Ристо Шишков’’

197

40 тина актери од земјава но и од Хрватска и Бугарија ќе бидат дел од Фестивалот за камерен театар ,,Ристо Шишков’’ во Струмица и ќе конкурираат за наградата за најдобро актерско достигнување во чест на бардот на македонското глумиште Шишков. Петте фестивалски денови започнуваат вечерва со преставата ,,Убавицата и принцот’’ на драмскиот куклен театар од Враца од Бугарија а посетителтие може да видат вкупно девет камерни престави од повеќе жанрови до 12 септември одбрани од селекторот Благоја Стефановски

Актерите од хрватскиот театар Вировитица ќе ја играт преставата ,,Аудиенција’’ додека охридскиот ,,Григор Прличев’’ ќе ја игра ,,Стаклена менажерија’’ од Тенеси Вилијамс. Струмичкиот ќе се престави со еко преставата ,,Шепоти од вода’’ од Горајан Милошевски а на репертоарот се и театарскиот перформанс ,,Актер-човек’’, прилепскиот со ,,Семејни приказни’’ кумановскиот со ,,Недоразбирање’’ а на последниот ден од Фестивалот ќе играт Мал драмски од Битола со ,,Мис на предградие’’ и театарот Комедија со преставата ,,Мечка’’театар

,,Деновиве актерите ќе го слават неговото височество ,,театарот’’ кој максимално ја користи својата непосредност помеѓу гледачите и светот на сцената, го вовлекува поединецот не само да се идентификува туку и да учествува во тој друг живот а на крајот од играта театарот ни ја препушта пресудата нам на гледачите,, објави селекторот Стефановски

За наградата за најдобро актерско остварување ќе одлучува жири составено од ланскиот лауреат  Благоја Чоревски бугарскиот професор Коло Вандов и српскиот режисер Драган Јаковлевиќ. Тие треба да одлучат кому ќе му ја доделат наградата Ристо Шишков вредна 1500 евра и златен медаљон со ликот на овој актер

Годинава за првпат на фестивалот ќе има и семинар за актерската игра и театарскиот престави што ќе го одржи Дилвија Хушер креативен продуцент од Унгарија  а со оглед што ФКТ ,, Ристо Шишков ’’ е дел од театарската мрежа на Југоисточна Евра ќе бидат доделени и наградите ,,Нета’’

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.