Во Струмица подментал пожар во паркирано возило и избегал, полицијата го откри и му поднесе кривична пријава

583

Струмичката полиција поднесе кривична пријава против К.Ј. 26 годишен жител од населеното место Рич под сомневање дека подметнал пожар во паркирано возило на улицата ,,Панче Пешев” во Струмица заради што сторил кривично дело ,,Предизвикување општа опасност”

,,Пријавениот на 5-ти номеври 2019 година,  околу 00,01 часот, движејќи се пешки по улица “Панче Пешев“ во Струмица, во  незаклучено  паркрано патничко моторно возило предизвикал пожар, по што побегнал од местото на настанот. Веднаш по пријавување на настанот, од страна на полициски службеници по овластување на јавен обвинител излезено е на лице место. Во меѓувреме со интервенција на ТППЕ Струмица го изгаснала пожарот и спречила понатамошно проширување,, стои во информацијата од СВР Струмица.

Истиот ден пријавениот е забележан од полициски службеници и  при превземање на полициски овластувања  е лишен од слобода  и  задржан во просториите на полициската станица  а по целосното расчистување и документирање, струмичката полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.