Во комбе кај Струмица пронајдени 27 мигранти, приведени две лица од Богданци

3646

Две лица од Богданци се приведени откако вчера на местото викано Крива Река кaj Струмица, во автомобил „цитроен џампер“ со скопски регистарски ознаки во кои и тие биле, се откриени 27 лица – мигранти (10 од Авганистан и 17 од Пакистан) соопшти МВР. Струмичката полиција ги приведе Д.М.(22) и И.С.(39) и двајцата од Богданци а по целосно документирање на случајот, против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок соопштува МВР.

Ова не е прв случај на откривање на мигранти во Југоистокот. Во изминатиот период на повеќе локации претежно кај Гевгелија и патот преку Валандово Струмица и Радоивш беа фатени повеќе лица како со возила превезуваат мигранти од блсикиот исток . Освен од Авганистан и Пакистан досега мигранти беа откриени и од Бангладеш Судан, Сирија, Ирак.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.