Блокотехна и по шестти пат подобар од Кожув во меѓусебните кошаркарски пресметки во Гевгелија

801

Помладиот кошаркарски клуб во Гевгелија Блокотехна го доби градското дерби против Кожув со 76:67 (20:19, 19:13, 26:23, 11:12) од редовното 20 коло од Првата кошаркарска лига. Момците на Марјан Илиевски ја прекинаа серијата победи на Кожув, кој се најде во горниот дел на табелата. Кожув кој нема победа против градскиот ривал, се обидуваше да дојде до резултатска неизвесност но кошаркарите на Блокотехна не дозволија и ја потврдија доминацијата ова сезона во прволигашкото натпреварување.

Брендон Пен со 20 поени беше најефикасен кај Блокотехна, 14 постигна Главчев, а 12 Мијатовиќ, додека кај Кожув најдобри поединци беа Вилијамс со 20 и Зекири со 11 поени. Со ова победа Блокотехна со 15 победи и 4 порази се втори на прволигашката табела додека постариот Кожув со 10 победи и 6 порази се на шестата позиција

Следното коло се игра за два дена. Кожув дома ќе игра со фенерџијата Шкупи додека Блокотехна му гостува на Куманово меч кој ќе се одигра на 29 март.Блок

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.