Беласица и понатаму останува во опасната зона – ремизираше со Победа а со бод се враќаат и пандевци

716

Беласица не успеа да забележи победа против прилепчани кои од Струмица си заминаа непоразени. Дербито од дното на прволигашката табела заврши 1:1 откако Макота го откри резултатот за Победа а Савиќ израмни за Беласица. Со ова реми струмичките сино бели остануваат во опасната зона иако имаа одлична шанса бодовно да се приближат на Силекс -позиција која носи бараж

Струмичките сино бели денеска беа подоминантни од прилепчани. Во првото полувреме прокоцкаа неколку шанси . Во тој стил го започнаа и второто полувреме. Казната стаса во 62 минута кога по грешка на одбраната на Беласица, Макота го матираше Вујанац. Десети минути подоцна по слободниот удар на Вујичич, Савиќ израмни на 1:1за Беласциа.  До крајот на мечот струмичките сино бели притиснаа но мрежата на Победа мируваше период кога можеше судијата да досуди и пенал заради игра со рака во забранетиот простор

Со ова реми Беласица има 24 бода 4 помалку од 8 место каде е Силекс позиција која носи бараж а Победа е последна со 19 бода

Втoриот струмички прволигаш Академија Пандев ремизираше на гостувањето кај Македонија ГП . Даниел Миловановиќ го откри резулатот во 45 минута за Академијата а Филиповски израмни на 1:1 во 65 минута за лавовите.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.