Андреј и Слободанка Туџарови како ,,Мексиканска преродба’’ избрани за принц и принцеза на Струмичкиот карневал

224

Андреј и Слободанка Туџарови од карневалската група ,, Мексиканска преродба’’ ќе го предводат големо дефиле на Струмичкиот карневал вечерва по струмичките улици. Ваква беше одлуката на организаторите, градскиот комитет на ФЕКК на синоќешниот маскенбал во хотелот Сириус во Струмица.

,, Одлично се чуствуваме. Реално не очекувавме да бидеме избрани за принц принцеза. Нашата маска се вика ,,Мексиканска преродба’’ тоа е празник во Мексико што се слави секоја година. За нас пак означува преродба после две години борба против пандемијата и ковид-19,, кажа Слободанка Туџарова

Тие заедно со својата карневалска група вечерва во 18,30 часот ќе го предводат дефилето во кое ќе учествуваат околу 20 тина карневалски групи од земјава но и од Србија и Грција

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.